Rusya beni ve binlercesini kaçırdı. Ukrayna'nın başkalarını özgürleştirmesine yardım etmek için ABD'ye ihtiyacımız var

Eda

New member
YENİArtık Haberler yazılarını dinleyebilirsiniz!

Rus yetkililer beni ve 11 yaşındaki kardeşim Serhiy'i Ukrayna'daki evimizden kaçırdığında henüz ergenlik çağındaydım. Bundan sonra olanlar hayatımın en kötü 9 ayıydı.

Serhiy ve ben Kharkiv'den yetimiz, ancak Rusya savaşa başladığında, koruyucu bir ailenin yanında yaşamak için yakındaki bir şehir olan Vovchansk'e taşındık. Rus yetkililer kasabamızı işgal edip kardeşimle beni gözaltına alana kadar aylarca bodrumda saklandık.

Biz koruyucu ailemizle kalmak istiyorduk ama Ruslar bizi diğer çocuklarla birlikte otobüse bindirdiler. Ben Belgorod yakınlarındaki Şebekino kasabasına, kardeşim ise Rusya sınırının karşısındaki Krasnodar Krai'deki Gelendzhik'e gönderildiler.

ÖNEMLİ NATO MÜTTEFİĞİ UKRAYNA'YA VERDİĞİ 'EN BÜYÜK' SÖZLEŞMEYLE ŞOK EDİYOR: 'DESTEĞİMİZE İHTİYAÇLARI VAR'

Bu gezinin üç hafta süreceği söylendi. Ama dokuz ay boyunca aramızda 900 mil mesafe vardı. Serhiy ve ben o zaman bunun farkında değildik ama az önce Rusya tarafından kaçırılmıştık.

Ksenia Koldin ve kardeşi Serhiy, Rusya tarafından kaçırılan Ukraynalılar. (Ukrayna'yı kurtarın)

Bunun Amerikalılarla ya da Ukrayna'nın umutsuzca ihtiyaç duyduğu destekle ne ilgisi var?

Ukrayna'ya kritik yardım sağlayacak mevzuat Kongre'den geçti ve Başkan Joe Biden tarafından imzalandı. Sözcü Mike Johnson, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin gibi “zorbaların” “Amerika'nın dünya çapındaki müttefikleri ve kendi çıkarları için ayağa kalkıp kalkmayacağını görmek için izlediğini” söyledi.

Yardım paketi Putin'e açık bir mesaj gönderiyor: ABD geri adım atmıyor. Ukraynalılar bu mesaj için minnettarlar ve biz Putin'le savaşmaya ve ulusal kimliğimizi korumaya çalışırken ABD'den ve tüm Amerikalılardan yanımızda olmaya devam etmelerini istiyoruz.

Ukraynalılar, son derece ihtiyaç duyulan bu yardımı geciktiren ve Rusya'yı cesaretlendiren iç bölünmelerin üstesinden gelmek için ABD'ye güveniyorlar. Kendi ülkemizde bu kadar çok öncelik varken, binlerce kilometre uzaktaki küçük bir ülkeyi desteklemenin zor olduğunu biliyoruz. Hikayemin Amerikalılara halkımızın, değerlerimizin ve kültürümüzün hayatta kalmasını sağlamak için Ukrayna'nın yanında durmanın neden bu kadar önemli olduğunu göstereceğini umuyorum.

Ksenia Koldin, Helsinki Komisyonu Duruşmasında 19.000 Ukraynalı çocuğun Rusya tarafından nasıl kaçırıldığına ilişkin ifade verdi.  (Myong-Hun Oh)

Ksenia Koldin, Helsinki Komisyonu Duruşmasında 19.000 Ukraynalı çocuğun Rusya tarafından nasıl kaçırıldığına ilişkin ifade verdi. (Myong-Hun Oh)

Ruslar beni götürdüğünde, her gün Ukraynalılar hakkında yalan haberlere ve hatta bazen hakaretlere maruz kaldığım bir teknik okula gönderildim. Bir gün müdürün odasına çağrıldım ve oraya vardığımda imzalamam için vatandaşlık belgeleri hazırdı. Şaşkındım ve tiksinmiştim. Hiç bu kadar korkmamıştım ama Rus vatandaşı olmayı reddettim.

Müdür gözlerinde nefretle bana baktı. Beni “aptal” olduğum için azarladı. Birkaç dakika sonra, bilmediğim ve benden nefret eden bir ülkeye sınır dışı edildim ve paketlenmek üzere gönderildim.

Okuldan atıldıktan sonra bir arkadaşımın yanına taşındım. Eve dönme konusunda çaresizdim. İşte o zaman, kaçırılan çocukları kurtaran ve iyileşmelerine destek veren bir kuruluş olan Save Ukrayna'yı öğrendim. Sonraki üç hafta boyunca gizli bir ağ beni güvenli bir yere götürdü. Bu cesur gönüllüleri tehlikeye atmadan ayrıntı veremem çünkü Rusya daha fazla kaçırılan çocuğun ayrılmasını ve hikayelerini paylaşmasını aktif olarak engellemeye çalışıyor.

Save Ukrayna evime dönmeme yardım ettikten sonra kardeşimi de dışarı çıkarmam gerekiyordu.

Ksenia Koldin, kardeşi Serhiy'e sarılıyor.  Başlangıçta Ukrayna karşıtı propaganda bombardımanına uğradığı için Rusya'dan ayrılma konusunda isteksizdi.  (Ukrayna'yı kurtarın)

Ksenia Koldin, kardeşi Serhiy'e sarılıyor. Başlangıçta Ukrayna karşıtı propaganda bombardımanına uğradığı için Rusya'dan ayrılma konusunda isteksizdi. (Ukrayna'yı kurtarın)

Onu yeni koruyucu ailede buldum ama tanıdığım çocuk değildi. Aylarca Rus propagandasına ve manipülasyonuna maruz kalmıştı. Bir kukla gibiydi, inanmadığını bildiğim şeyleri söylüyordu: Ukrayna'nın Naziler tarafından yönetildiği, Ukrayna'da kimsenin onu umursamadığı ve Rus vatandaşı olmadığı sürece bir geleceğinin olmadığı.

FOX HABERİN DİĞER GÖRÜŞLERİ İÇİN TIKLAYIN

Benimle eve dönmesi için ona yalvardığımda reddetti.

Biz tartışırken saatler geçiyordu. Ben umudumu kaybetmek üzereyken aklı başına geldi ve benimle eve gelmeyi kabul etti.

Şanslıydık. Ancak Rusya'da hâlâ kaçırılan 19.000 Ukraynalı çocuk var. Rus hükümeti, Ukraynalı kimliklerini zayıflatmak için onları propaganda ve taciz bombardımanına tutuyor. Birçoğu Ukraynaca konuştuğu için cezalandırılıyor.

Yardım paketi Putin'e açık bir mesaj gönderiyor: ABD geri adım atmıyor. Ukraynalılar bu mesaj için minnettarlar ve biz Putin'le savaşmaya ve ulusal kimliğimizi korumaya çalışırken ABD'den ve tüm Amerikalılardan yanımızda olmaya devam etmelerini istiyoruz.
En endişe verici olanı, genç erkeklerin çoğu 18 yaşına geldiklerinde orduya katılmak zorunda kalıyorlar. Kendi halklarına karşı savaşmak üzere eğitiliyorlar ve Rus ulusunun düşmanı ABD'den nefret etmeleri için beyinleri yıkanıyor. Bazıları daha sonra savaşın ön saflarına konuşlandırılır.

FOX HABER UYGULAMASINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN

Bu yılın Ocak ayında hikayemi Kongre Üyeleriyle paylaştım. Daha fazla çocuğun aynı kaçırılma, beyin yıkama ve travmayı yaşamaması için hikayemi tekrar paylaşıyorum.

Ukrayna'nın demokrasisi, hem Rusya'nın sebepsiz saldırganlığına karşı savaşmak hem de Rusya'nın Ukrayna'nın çocuklarından çalmaya çalıştığı geleceği yeniden inşa etmek için ABD'nin yardımı olmadan ayakta kalamaz.

Ksenia Koldin Kiev'de gazetecilik öğrencisi ve Save Ukrayna'dan bir gönüllü. O, Rusya tarafından kaçırılan 19.000 çocuktan biri.