Bu doktorun tavsiyesi: İnanç genel sağlığınızı ve mutluluğunuzu artırabilir. Biliyorum yaşadım bunu

Eda

New member
YENİArtık Haberler yazılarını dinleyebilirsiniz!

Bugün hayatımızın pek çok yönü teknolojik gelişmeler, hızlı toplumsal değişim ve amansız maddi başarı arayışıyla tanımlanıyor. Yine de, genel mutluluğu teşvik etme konusunda inanca sahip olmanın önemi hiç bu kadar önemli olmamıştı.

İnanç, ister dini inançlara, manevi inançlara ister insanlığın doğasında olan iyiliğe olan güvene dayansın, duygusal dayanıklılığın, zihinsel refahın ve varoluşsal doyumun temel taşı olarak hizmet eder.

Bununla birlikte, modern yaşamın gürültüsünün ortasında, inancı hayatımızın merkezi bir yönü olarak önceliklendirmekten gözle görülür bir uzaklaşma var gibi görünüyor.

Günümüzün hızlı tempolu ve giderek laikleşen dünyasında, önceki nesillere kıyasla insanların inançlarına öncelik verme derecesinde gözle görülür bir değişim yaşandı. Dini ve manevi inançlar tarihsel olarak bireysel kimliklerin ve toplumsal normların şekillenmesinde merkezi bir rol oynamış olsa da, çağdaş toplum, geleneksel dini bağlılığın kademeli olarak erozyona uğradığına tanık olmuştur. Aynı zamanda akıl hastalıkları, yalnızlık ve diğer zihinsel ve fiziksel hastalıklarda da paralel bir artış görüyoruz.

ANNELERİN ÇOĞUNUN İHMAL ETMEDİĞİ, HER TÜRLÜ SORUNA YOL AÇAN TEK SÖZ

Küreselleşme, eğitim sistemine aşırı politikaların yerleştirilmesi ve sosyal medya gibi faktörler genç nesillerimizi etkilemiş ve imanın önemini sorgulamalarına neden olmuştur.

Yetişkinliğe geçiş yapıp tıp alanında kariyer yapmaya devam ederken inancım bana şefkat, empati ve dayanıklılık duygusu aşılayarak bana rehberlik etmeye devam etti.
Sonuç olarak, bugün daha az sayıda insan kendilerini dini topluluklara derinden bağlı buluyor veya manevi uygulamalarla aktif olarak meşgul oluyor ve bunun yerine inanç meselelerine daha eklektik veya agnostik bir yaklaşımı tercih ediyor. Bununla birlikte, bazı bölgelerde organize dinin düşüşe geçmesine rağmen, maneviyat ve anlam arayışının, her ne kadar giderek daha çeşitli ve bireyselleştirilmiş şekillerde ifade edilse de, insan deneyiminin kalıcı yönleri olmaya devam ettiğini belirtmek önemlidir.

Belirsizlik ve toplumsal yargılarla karşı karşıya kalan hamile bir genç olarak, yolculuğum boyunca sarsılmaz bir destek kaynağı haline gelen inancımda teselli ve güç buldum. Zorluklara ve damgalanmaya rağmen, önümüzdeki zor kararları alırken manevi inançlarımdan yararlandım, her denemenin bir amacı olduğu ve mücadelelerimde yalnız olmadığım inancında güvence buldum.

17 YAŞINDA HAMİLE OLDUM VE DOKTOR OLMANIN HAYALİNİ GÖRDÜM. İŞTE BUGÜN O KORKAN KIZA ŞUNLARI SÖYLEYECEĞİM

Yetişkinliğe geçiş yapıp tıp alanında kariyer yapmaya devam ederken inancım bana şefkat, empati ve dayanıklılık duygusu aşılayarak bana rehberlik etmeye devam etti. Bugün, neredeyse her gün kanser teşhisleri koyan bir doktor olarak, hastalığın ve acının bireyler ve sevdikleri üzerindeki derin etkisine sıklıkla ilk elden tanık oluyorum. Bu kırılganlık anlarında, rahatlık, umut ve rehberlik sağlamak için inancıma güveniyorum, her insanın doğuştan gelen onurunu ve değerini ve en karanlık saatlerinde başkalarıyla birlikte yürümenin önemini kendime hatırlatıyorum.

Özünde inanç, bireyleri varoluşun belirsizlikleri arasında sabitleyen derin bir amaç ve anlam duygusu sunar. İster kişisel kayıplarla uğraşırken, ister çalkantılı koşullarda yol alırken veya varoluşsal sorularla yüzleşirken olsun, bizi zorlayan zamanlarda inanç rahatlık ve dayanıklılık sağlar. Aynı zamanda daha büyük, birbirine bağlı bir insanlık dokusuna ait olma duygusunu da teşvik ederek kişinin yolculuğunda yalnız olmadığına dair güvence sunar.

Bu nedenle inanç ile zihinsel sağlık arasındaki pozitif ilişki iyice belgelenmiştir. İnanç, stres, kaygı ve depresyonla başa çıkmak için bir çerçeve sağlayarak iç huzur ve aidiyet duygusu sunar. Dua, meditasyon veya toplu ibadet yoluyla bireyler, kendi içlerinde ve etraflarındaki dünyayla uyum duygusunu besleyen, kendi üzerine düşünme, iç gözlem ve aşkınlık için yollar bulurlar.

FOX HABERİN DİĞER GÖRÜŞLERİ İÇİN TIKLAYIN

İmanın fiziksel sağlık üzerinde de derin etkileri vardır. Araştırmalar, güçlü manevi inançlara sahip bireylerin daha düşük stres hormonu seviyelerine, daha düşük kardiyovasküler hastalık oranlarına ve gelişmiş bağışıklık fonksiyonuna sahip olduğunu göstermektedir.

Annelik hikayelerinden oluşan güzel bir derleme olan yeni kitabım “Sevgiler Anne”de, farklı anlatılar arasında ortak bir konu ortaya çıktı: ebeveynliğin en zorlu anlarında güç ve dayanıklılık sağlamada inancın dönüştürücü gücü. Bebekliğin uykusuz gecelerinden çalkantılı ergenlik yıllarına kadar bu hikayeler, çocuk yetiştirmenin doğasında var olan sevinç ve zorluklara dair samimi bir keşif sunuyor. Her bölüm, annelik sınavlarının ortasında bu kadınların inançlarında nasıl teselli ve güç bulduklarını anlatıyor.

Nicole Saphier, MD, 2018'den bu yana FOX Haber Kanalı (FNC) katılımcısı olarak hizmet veriyor ve tüm platformlardaki en son tıbbi haberleri aktarıyor.

Bu kitabın ortasında annelerin her biri tarafından sunulan kutsal metinlerden ve bilgece öğütlerden oluşan bir koleksiyon bulunmaktadır. Haberler'teki meslektaşlarım Ainsley Earhardt, Kayleigh McEnany, Carley Shimkus, Janice Dean, Martha MacCallum ve daha pek çok kişi, başkalarıyla paylaşmak üzere en sevdikleri eklemeleri paylaşmak için bana katıldılar. Deneyimlerini paylaşarak, anneliğin sıradan anlarını kutsal sevgi ve bağlılık eylemlerine dönüştüren, inancın ayakta tutan ve yücelten kalıcı gücüne tanıklık ediyorlar. Kendimi sorgularken bulduğum kişisel olarak teselli bulduğum şey:

“Ben seninleyim; yılma, çünkü ben senin Tanrınım. Seni güçlendireceğim ve sana yardım edeceğim; doğru sağ elimle sana destek olacağım.” İşaya 41:10

FOX HABER UYGULAMASINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN

Belirsizlik, çalkantı ve hızlı değişimin damgasını vurduğu bir dünyada, genel sağlık ve mutlulukta inancın rolü her zamanki gibi güncelliğini koruyor.

İmanımızı besleyerek şefkat, dayanıklılık ve iç huzurun tohumlarını yetiştirir, yalnızca kendi hayatlarımızı değil, etrafımızdakilerin hayatlarını da zenginleştiririz.

NICOLE SAPHIER'DEN DAHA FAZLASINI OKUMAK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

Nicole Saphier, MD, meme görüntüleme alanında ileri düzeyde burslu eğitim almış, kurul onaylı bir radyolog, Haberler tıbbi katkıcısı ve çok satan yazardır. Yeni kitabı “Sevgiler Anne”. Aynı zamanda “Amerika'yı Yeniden Sağlıklı Hale Getirin” ve “Panik Atak: COVİD-19'a Karşı Mücadelede Bilimle Politika Oynamak” kitaplarının da çok satan yazarıdır. Onu eskiden Twitter olarak bilinen X'te takip edin @NBSaphierMD ve Instagram @nicolesaphier_md.