Kahramanlarımızın yardımımıza ihtiyacı var. İlk müdahale ekibinin zor durumda olabileceğinin dört işareti

Eda

New member
YENİArtık Haberler yazılarını dinleyebilirsiniz!

Neredeyse 20 yıldır eski bir emniyet görevlisi ve ABD Hava Kuvvetleri gazisi olarak, hayat misyonum, savaşçı arkadaşlarım hayatlarını yeniden inşa etmek için yardıma ihtiyaç duyabileceklerine dair işaretler gösterdiğinde çağrıya cevap vermek yönünde değişti. Ülkemizin kahramanlarına nasıl yardım edebileceğimize dair farkındalığı artırmak için, ilk müdahale ekibinin zor durumda olabileceğini gösteren bulduğum dört işareti burada bulabilirsiniz.

Bu hikaye benim için bir fikir yazısından çok daha fazlası. Bu benim hayatımın ve benimle birlikte hizmet edenlerin hayatlarının bir anlatımıdır. Mücadele son derece gerçektir. Burada ofisimde otururken ulusumuzun en iyilerinin çoğunun yardıma ihtiyacı olduğunu bilerek bunu yazarken kalbim ağrıyor.

Her zamanki gibi başlayan bir günde saat sabah 8:16'ydı. Sabah 8:00'de yoklama ve ardından çavuşuma o günün özel görevleri hakkında brifing vermem. Aniden telefonum çaldı. Arayanın kimliğine baktım ve bunun tuhaf olduğunu düşündüm, hiç aramıyor.

YÜKSEK MAHKEME TARAFLARINDA, EĞİTİM YARDIMLARININ TAMAMINI ALMAMIŞ, DİŞLİ SAVAŞ GAZİLERİ VAR

Arkadaşım olarak gördüğüm bir subay arkadaşımdı. Aramayla ilgili bir şeyler ters gitti. Cevap verdim ve söylediklerini asla unutmayacağım, “Ben o adam Mike'ım.” Sesi tanıyordum ama sevdiğim ve hayran olduğum adama benzemiyordu.

Warriors Heart Virginia İcra Direktörü, eski emniyet görevlisi ve USAF Kıdemlisi Michael Marotta, 11 Eylül 2023'teki Yumuşak Açılışta ekibini övüyor. (Savaşçıların Kalbi)

Bu memurun neredeyse yirmi yıllık deneyimi vardı, ütülü bir üniformayı gururla giyiyordu, çok formdaydı ve her zaman söyleyecek doğru sözleri vardı. Hattın diğer ucunda geveleyerek konuşan, ağlayan ve üzgün, hiçbir anlam ifade etmeyen bir memur vardı.

Bunun ne anlama geldiğini biliyordum. Yakın arkadaşım sabah 8.00'de iki kelimeyi bir araya getiremeyecek kadar sarhoştu. Aklım aynı zor işi yapan meslektaşıma ve iş arkadaşıma nasıl yardım edebileceğim konusunda yarıştı. Bu hikayenin daha fazlası var ama neyse ki arkadaşım alkol kullanımı nedeniyle tedavi gördü ve şu anda neredeyse üç yıldır ayık ve kelimenin her anlamıyla gelişiyor.

Bu hikaye sanıldığı kadar sıra dışı değil. Kolluk kuvvetleri, itfaiyeciler ve EMS personeli en iyilerimizdir. Çoğu kendilerini bir iş yapan sıradan erkek ve kadınlar olarak tanımlıyor. Eski bir emniyet görevlisi ve emektar olarak bu kariyer yollarının işten başka bir şey olmadığını biliyorum.

Hizmet ömrü, insanların hayal edebileceğinin çok ötesinde özel bir özveri gerektirir. Bu kariyer yolları, birçok kişinin çağrı veya amaç odaklı hizmet ömrü olarak tanımlayabileceği şeylerdir. Kulağa oldukça hoş geliyor değil mi?

Warriors Heart Virginia İcra Direktörü, eski emniyet görevlisi ve USAF Kıdemlisi Michael Marotta emniyet görevlilerine teşekkür ediyor.

Warriors Heart Virginia İcra Direktörü, eski emniyet görevlisi ve USAF Kıdemlisi Michael Marotta emniyet görevlilerine teşekkür ediyor.

Bu işlerin daha hain bir tarafı var; ancak yakın zamana kadar çok az ilgi gören taraf. İlk müdahale ekiplerinin çoğu, günlük olarak uğraştıkları içgüdüsel duygular hakkında açıkça konuşmayacaktır. Amerika'nın ilk müdahale ekiplerinin tam olarak ne yaptığına dair bakış açısı, genellikle gözlemcilerin her gün alınan kararları saniyeler içinde değiştirdiği 10 saniyelik medya klipleriyle şekilleniyor.

Hiç şüphe duymadan söyleyebileceğim şey, bu döngünün ulusumuzun kahramanları için ağır bir bedeli olduğudur. Alkolizm, Travma Sonrası Stres, öfke, geri çekilme ve yalnızlık, yanıt verenlerle eşanlamlı kelimelerdir.

Çoğu savaşçı, bu geleneksel mesleklere katılırken insanlara yardım etmek, fark yaratmak ve insanların yaşamlarını olumlu yönde etkilemek ister. Hizmet, bağlılık ve fedakarlık gibi kelimeler yeni işe alınanların dilinden kolaylıkla dökülüyor.

Gururla dolu sandıklar, dünyanın görebileceği rozetler, ayna kaplamasıyla parlatılmış botların hepsi yepyeni bir subayın işaretleridir. Hatta bazı çevrelerde, yeni bir subayın çizmelerinin parıldayan görünümünü ifade eden bir çaylaktan “çizme” olarak bile söz edebilirler.

Hem Warriors Heart Virginia hem de Warriors Heart Texas şifa merkezleri, yürüyüş parkurları, ahşap ve metal mağazaları, spor salonu ve savaşçıların

Hem Warriors Heart Virginia hem de Warriors Heart Texas şifa merkezleri, yürüyüş parkurları, ahşap ve metal mağazaları, spor salonu ve savaşçıların “hastanenin karşısı” olarak adlandırdığı daha fazlasının bulunduğu 500 dönümlük çiftliklerde yer almaktadır.

Kendi yolculuğumu yeniden yapılandırmak ve değişimin ne zaman gerçekleştiğini gerçekten anlamaya çalışmak için çok zaman harcadım. Zamanla değiştim ve ailemin tanımadığı biri oldum.

Geriye dönüp baktığımda, ki bunu pek sık yapmıyorum, eşimin “Kesinlikle değiştin” veya “Neden sürekli bu kadar kızgınsın?” demesine üzülüyorum. Değişim müdahalecinin kariyerinin başlarında gerçekleşir. Peki belirtiler neler? İlk müdahale ekibini seven, destekleyen ve önemseyen bizler uyarı olarak neyi aramalıyız?

İlk müdahale ekibinde veya gazilerde neler olabileceğine dair önemli işaretler olabilecek dört alan vardır. Bu kapsamlı bir liste değildir ve lisanslı, eğitimli profesyonellerin tavsiyelerinin yerine geçmez. Bunlar sadece bir eş, baba ve takipçi olma işini yapmış ve yapmaya devam eden eski bir müdahalecinin yansımalarıdır.

1. Fiziksel Değişiklikler

İlk olarak, yanıt vereninizdeki fiziksel değişiklikleri arayın. Bir zamanlar sağlıklı olan bir kişinin aniden düzenli egzersiz rutinlerinden uzaklaştığını ve besin açısından zengin yiyecekleri fast food ile değiştirdiğini görebilirsiniz. Vardiyalı çalışma, sağlıklı beslenmeye ve düzenli egzersize uygun değildir.

Hiç şüphe duymadan söyleyebileceğim şey, bu döngünün ulusumuzun kahramanları için ağır bir bedeli olduğudur. Alkolizm, Travma Sonrası Stres, öfke, geri çekilme ve yalnızlık, yanıt verenlerle eşanlamlı kelimelerdir.
Vücudun düzenli hareketini teşvik edin. Müdahale ekiplerinin yaptıklarının çoğu hareketsizdir, bu nedenle düzenli hareket etmek inanılmaz derecede kritiktir. Kilo alımı da oldukça yaygındır. Ağırlık yukarı ve aşağı değişebilir. Dr. Kevin Gilmartin'e göre, artan kilo alımı ve uyku eksikliği, müdahale eden kişide stresin en büyük göstergeleridir.

2. Bilişsel Zorluklar

Aranacak ikinci alan bilişsel değişikliklerdir. Başka bir deyişle, bilgi nasıl işleniyor? Beyin ve vücut, zihnin berraklığına bağlı olan bir bağlantıya sahiptir. Günlük iş stresi nedeniyle beyin ile vücut arasındaki bilgi yolu tıkanıyor.

Bu aşırı yükleme, işleme şeklimizde bir yavaşlamaya neden olabilir. Basit görevleri unutabilir, planlamayı ve hatta düşünmeyi reddedebiliriz. Ortak bir etkileşim şu olabilir: “Tatlım akşam yemeğinde ne var?” Cevap şu olabilir: “Umurumda değil, siz karar verin, düşünecek enerjim yok.” Tanıdık geliyor mu?

3. Duygusal Sağlık Değişimleri

İzlenecek üçüncü alan, müdahale eden kişinin duygusal sağlığıdır. Bir zamanlar hayat kurtarma ve insanlara yardım etme vizyonuna sahip idealist bir iyimserin yerini, başka bakış açılarını dikkate almak istemeyen, öfkeli, son derece sinirli bir alaycı alır.

Warriors Heart Virginia İcra Direktörü Michael Marotta, başkalarına yardım etmek için hem kolluk kuvvetleri hem de ordudaki deneyimini kullandı.

Bu değişim nasıl oluyor? Cevap çok açık. Travma, stres ve destek eksikliği bu değişimin arkasındaki nedene işaret eden faktörlerden sadece birkaçı.

4. Davranış Değişiklikleri

Ve son olarak ama en önemlisi, tezahür etmeye başlayabileceğiniz davranış değişiklikleridir. Bana göre bu değişiklikler fark edilmesi en zor değişiklikler olabilir. Risk almaya daha istekli olma gibi davranışları fark edebilirsiniz. Yanıt verenlerin çoğu adrenalin bağımlısı olduğunu iddia ediyor.

Daha küçük ve daha az fark edilen davranışlar da sergilenebilir. Örneğin koruyucu yelek giymemek ya da önemli ara silahları geride bırakmamak. Bu davranışlar bir sorun belirtisi olmayabilir ancak diğer değişikliklerle birleştiğinde daha fazla dikkat edilmesi gereken bir durum ortaya çıkar.

FOX HABERİN DİĞER GÖRÜŞLERİ İÇİN TIKLAYIN

Nisan, Alkol Farkındalık Ayı'dır ve bu mesleklerde madde kullanımına değinmek önemlidir. Önerilerimi destekleyecek istatistiksel verilerim yok ama 2.300 memurlu bir departmanda görev yaptıktan sonra içeriden birinin görüşünü sunabilirim.

Hizmet ömrü, insanların hayal edebileceğinin çok ötesinde özel bir özveri gerektirir. Bu kariyer yolları, birçok kişinin çağrı veya amaç odaklı hizmet ömrü olarak tanımlayabileceği şeylerdir. Kulağa oldukça hoş geliyor değil mi?
İlk müdahale ekipleri ve gaziler için alkol kullanımı çok yaygındır. İçki içmek kültürün normal ve kabul edilen bir parçasıdır. Travma ve yüksek stresli işlerle tanımlanan bir semptomdur. Geç kalma ve devamsızlık, madde kullanım bozukluğuyla mücadele eden müdahale ekipleriyle el ele gidiyor.

İntihar oranları her zamankinden daha yüksek. Bazı araştırmalar, intihar anında müdahale edenlerin çoğunun vücudunda belirli düzeyde sarhoş edici madde bulunduğunu gösteriyor. Alkol bağımlılığının bedeli hem doğrudan hem de dolaylı olarak can alıyor.

Bu zorluklar tüm müdahale ekipleri için geçerli değildir. Bazıları kariyer alanlarına uyum sağlar ve gelişirken, diğerleri sessizce mücadele eder çünkü yardım istemekten utanırlar veya damgalanmış hissederler.

FOX HABER UYGULAMASINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN

Savaşçılar ve sevdikleriniz olarak lütfen tetikte olun ve gerektiğinde yardım isteyin. Telefonu alıp 911'i ararsanız, bilin ki bu olağanüstü insanlardan biri size yardım etmek için ne gerekiyorsa yapmaya hazır olarak karşınıza çıkacaktır çünkü bu onların topluma ve bize olan bağlılıklarının düzeyidir.

Artık ayağa kalkıp milletimizin kahramanlarına destek olma sırası bizde. Yanıt verenlerimiz destek aradığında, çağrıya yanıt verme sorumluluğumuz var. Siz veya bir savaşçının bağımlılık, PTS veya birlikte ortaya çıkan sorunlar konusunda yardıma ihtiyacı varsa lütfen Warriors Heart'ın savaşçılar tarafından yanıtlanan 24 saatlik yardım hattıyla (866-955-4035) iletişime geçin ve/veya https://warriorsheart.com/connect adresini ziyaret edin.

Michael Marotta, Warriors Heart Virginia'nın genel müdürü, eski bir emniyet görevlisi, Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri Kıdemlisi, eş ve babadır. 68. Hava İkmal Filosu, Kalıcı Özgürlük Operasyonunu ve Irak'a Özgürlük Operasyonunu destekledi. Marotta, San Antonio Polis Departmanında görev yaparken devriye memuru, şehir merkezinde bisikletli devriye memuru, kriz müzakerecisi, akıl sağlığı memuru ve sağlıklı yaşam programı koordinatörü olarak görev yaptı.